Klasyczny dżem truskawkowy można wzbogacić smakowo i znacznie skrócić czas przygotowania, dodając do niego rabarbar. Bogaty w pektyny, przyspieszy żelowanie syropu powstałego po podgrzaniu owoców z cukrem i „rozwinie” jego smak o dodatkową, lekko kwaskowatą nutę. Tak przygotowany dżem z truskawek z rabarbarem nada się świetnie zarówno do kanapek, naleśników jak i przekładania słodkich ciast.
Zobacz też: Więcej pomysłów na domowe przetwory
Piękny zapach i lepszy smak dżem z truskawek z rabarbarem uzyska po dodaniu miąższu i startej skórki z cytryny lub pomarańczy, bo to właśnie z cytrusami doskonale uzupełnia się rabarbarowy smak. Polecam spróbować, choćby tylko do jednego słoiczka, dodać odrobinę miąższu z laski wanilii lub szczyptę cynamonu, który doskonale uzupełni ten wspaniały smak.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 800 g truskawek (umyte, osuszone papierowym ręcznikiem, bez szypułek)
- 200 g rabarbaru (obrany z grubej skórki, pokrojony na plasterki o grubości ok. ½ cm)
- 500-800 g cukru
- 1 cytryna lub z mała pomarańcza (sok i miąższ)
- ¼ cytryny lub pomarańczy (tylko starta skórka)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pasteryzować słoiki
- Truskawki - walory, właściwości i witaminy
- Rabarbar - walory, właściwości i witaminy
Jak zrobić
- Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, osuszamy na papierowym ręczniku i razem z rabarbarem zasypujemy w misce cukrem i odstawiamy na ok. 1-2 godziny.
- Przekładamy truskawki i rabarbar z cukrem i puszczonym sokiem oraz sokiem z cytryny lub pomarańczy i wyszorowaną, sparzoną skórką do wysokiego garnka lub na patelnię o wysokich bokach. Delikatnie, na niewielkim ogniu podgrzewamy tak, żeby cukier całkowicie się rozpuścił.
- Zwiększamy ogień tak, żeby syrop z zaczął dość mocno bulgotać, ale nie wykipiał z garnka lub patelni. Przesmażamy truskawki z rabarbarem, w trakcie, od czasu do czasu, zdejmując delikatnie, za pomocą łyżki, powstającą na ich powierzchni pianę.
- Kiedy syrop zacznie ciemnieć i gęstnieć (po ok. 1,5 godziny), zaczynamy sprawdzanie gęstości dżemu. Wylewamy kroplę na zmrożony w zamrażalniku talerzyk i odstawiamy na 1 minutę do zamrażalnika. Po przejechaniu palcem zmrożony dżem powinien się pomarszczyć i zachować nadany mu w ten sposób kształt.*
- Dżem, po wyjęciu skórki z cytryny i kilku minutach studzenia, przelewamy do wcześniej wygotowanych lub umytych w zmywarce, na najwyższej temperaturze, słoików (nie wlewamy do pełna, zostawiamy ok. 2 cm wolnego miejsca od brzegu słoika), które przed wlewaniem dżemu trzymamy przez ok. 30 minut w piekarniku w temperaturze 100 °C. Słoiki, podczas wlewania dżemu, należy trzymać przez grubą rękawicę i mocno dokręcać przez ścierkę.
- Po zakręceniu słoiki można pasteryzować (wekować) w garnku z wrzątkiem, ale ja proponuję odwrócić je do góry dnem, zawinąć w gruby koc i wyjąć dopiero po 24 godzinach).
Chcialabym sie dowiedziec czy moglabym nie dodawac cukru ?
Cukier jest potrzebny do zagęszczenia i zakonserwowania dżemu. Ale mam przepis na dżem truskawkowy bez cukru, w którym inne dodatki pełnią te funkcje :).
Zrobiłam ten dżem na początku sezonu, wczoraj otwarłam pierwszy słoiczek i zakochałam się od razu <3 Na tyle, że dziś robię ponownie i to z podwójnej porcji. Jest perfekcyjny, przepyszny!