Królowa biesiadnych stołów: golonka. Potrawa, którą z jakiegoś powodu kojarzę ze staropolską kuchnią szlachecką, chociaż podobno przywędrowała do Polski z regionów niemieckojęzycznych: Bawarii czy Austrii, by na stałe zagościć w kulinarnych upodobaniach Polaków. Uwielbiana przez męską część polskiego narodu, nam, kobietom, golonka z piwem kojarzy się nierzadko z niezdrowym, przydrożnym jedzeniem serwowanym w barach, którym z upodobaniem zajadają się podróżujący lub z kuchnią biesiadną, gdzie obok chleba ze smalcem, kiszonej kapusty, bigosu i kufla piwa, golonka gotowana lub pieczona, ociekająca tłuszczem, spożywana jest jak prawdziwa bomba kaloryczna.
Zobacz też: Więcej klasycznych przepisów kuchni polskiej
Kultura jedzenia i podejście do kuchni polskiej na szczęście ulegają zmianie i wreszcie, po wielu latach, powoli zostawiamy za sobą czasy niezdrowego odżywiania i braku dostępu do wielu produktów lepszej jakości, a golonka, w nieco odmienionym wydaniu, gości nie tylko w tańszych jadłodajniach, ale też na stołach w eleganckich restauracjach. Zmienia się też kultura spożywania alkoholu i w XXI wieku my, Polacy, biesiadnicy z dziada i pradziada, coraz częściej sięgamy po trunki nieprzypadkowe, dobierając je do bogatego zbioru klasycznych potraw, z jakich słynie nasza kuchnia. Uczymy się jak pić wino, ale mamy też coraz większy wybór dobrego piwa, tak głęboko zakorzenionego w naszej kulturze kulinarnej, który stawia nas przed ogromem nowych możliwości. Piwo można wykorzystać nie tylko jako trunek towarzyszący posiłkowi i dobrać odpowiednio do pory jego podania czy smaku. Sprawdza się równie doskonale jako składnik potraw, dlatego dziś zapraszam Was na golonkę w piwie – to, wbrew pozorom, nieskomplikowany przepis, a smak i zapach sosu połączonego z mięsem i warzywami na długo pozostanie w Waszej pamięci.
Przygotuję golonkę z piwem Książęce Złote Pszeniczne – to piwo, które, w przeciwieństwie do innych pszenicznych, nie ma nuty bananowo-goździkowej i intensywnej kwasowości, a posiada nuty zbożowe i karmelowe, dlatego idealnie skomponuje się ze smakiem mięsa przyprawionego czosnkiem, kminkiem i musztardą oraz upieczonych razem z nim warzyw i suszonych śliwek. Taka golonka w piwie to prawdziwa uczta dla podniebienia: mięso jest delikatne i miękkie w środku i apetycznie zrumienione z zewnątrz.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Mięso
- 1 golonka wieprzowa (ok. 1 kg)
Dodatki
- 1 marchewka (pokrojona w słupki)
- 1 pietruszka (pokrojona w słupki)
- ½ selera (pokrojony w słupki)
- 1 cebula (nieduża; pokrojona w półksiężyce)
- 1 pomidor (pokrojony w ćwiartki; zamiast pomidora można wykorzystać 4 śliwki kalifornijskie suszone (przez 1 godzinę namoczone w zimnej wodzie))
- 2 ząbki czosnku (przeciśnięty przez praskę)
- 250 ml piwa Książęce Złote Pszeniczne*
- 1 łyżka musztardy
- 1 łyżka majeranku
- sól, pieprz
- smalec/oliwa/klarowane masło
- ½ łyżeczki mielonego kminku
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Golonkę podajemy z ziemniakami (gotowane lub pieczone z rozmarynem) oraz surówką, sałatką lub zasmażaną kapustą.
* Przepis przygotowany w ramach współpracy z marką Książęce. Alkohol jest dozwolony od 18. roku życia. Więcej o odpowiedzialnym spożyciu alkoholu: abcalkoholu.pl
Jak zrobić
- Golonkę opalamy nad gazem lub specjalnym palnikiem gazowym (usuwanie włosków - szczeciny). Nacieramy solą i pieprzem oraz czosnkiem i majerankiem i odstawiamy na 1-2 godziny do lodówki.
- Pokrojone warzywa podsmażamy (oprócz pomidorów/śliwek) na klarowanym maśle i podduszamy al dente, czyli na lekko twardo.
- Golonkę układamy w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce (natłuszczone smalcem lub oliwą). Pieczemy przez 30 minut (góra+dół) w temperaturze 220 ⁰C, pod przykryciem.
- Odkrywamy mięso, obkładamy warzywami, polewamy kilkoma łyżkami piwa wymieszanego z musztardą i kminkiem i pieczemy bez przykrycia przez ok. 1,5-2 godziny (1 kg golonki to ok. 1 godziny pieczenia) w temperaturze 200 ⁰C, co ok. 10 minut i podlewając pozostałą, piwną mieszanką.
- Można też polać golonkę od razu całym piwem z musztardą i kminkiem, a następnie, co ok. 10 minut, w trakcie pieczenia, podlewać mięso sosem zbierającym się na dnie naczynia.
- Opcjonalnie, zamiast pieczenia, golonkę można udusić w dużym garnku pod przykryciem, przez ok. 1,5 godziny, w razie potrzeby dolewając piwo, gdyby zbyt mocno odparowywało.
Wartości odżywcze
Czy golonka z piwem to smak, który lubicie? Dajcie znać w komentarzach, jak się Wam udała i ile jesteście w stanie zjeść, bo kalorii ma całe mnóstwo!
Dorotko. Golonkę robiłem na wiele sposobów. Twoją znalazłem szukając modrej kapusty. To jest TEN SMAK!!! Pozwoliłem sobie za którymś razem dodać do piwa łyżkę miodu. Wyszła piękna glazura. Dzięki
To jest doskonały pomysł, też tak zrobię przy kolejnym pieczeniu mięsa w piwie :).
Zakochałem się!
Wyszła mocno ciemna ta golona, ale ciekawe czy smaczna? Muszę taką zrobić, dzięki! 🙂
coś dziwna ta golonka, ale wygląda pysznie.
mmmmm!
jest w ciąży po oczach widzę 🙂 pozdrawiam:P
Super przepis, a jestes w ciazy?:)
#przepis na golonkę w piwie – jadacie czasem takie mięso czy to ponad Wasze
siły? 🙂 #kuchnia #obiad