Kajmak, znany też pod nazwami masa krówkowa i masa kajmakowa jest słodką, gęstą masą przygotowywaną na bazie słodzonego mleka, opcjonalnie z dodatkami tj. wanilia, czekolada, kawa lub ciemne kakao. Wykorzystuje się go głównie do dekoracji lub przekładania wypieków, np. mazurka kajmakowego, chociaż równie popularne jest ciasto krówka, do którego kajmak dodaje się jeszcze przed upieczeniem.

Zobacz też: Przepisy, w których skład wchodzi kajmak

Klasycznie kajmak przygotowuje się, podgrzewając w wysokiej temperaturze słodzone mleko, często mieszając i uważając, żeby masa się nie przypaliła i zbyt mocno nie zgęstniała albo nie uległa krystalizacji. Nieco prostszą metodą jest zrobienie kajmaku ze słodzonego mleka skondensowanego z puszki.

 

Kajmak

Kajmak

Kajmak – przepis najprostszy

Czas przygotowania: 2,5 godziny

Składniki:

  • mleko skondensowane słodzone (puszka ok. 500 g)

Wykonanie:


Krok 1. W garnku lub czajniku zagotowujemy wodę.

Krok 2. Puszkę z mlekiem (zamkniętą) wkładamy do garnka tak, żeby w całości, a nawet ze sporym zapasem, przykrywała ją woda.

Krok 3. Gotujemy puszkę przez 2,5 godziny na niewielkim ogniu, tak żeby woda delikatnie bulgotała i nie za szybko odparowała. W połowie gotowania przekręcamy puszkę w garnku, żeby znajdujące się z jednej strony mleko zbyt mocno się nie ugotowało.

Krok 4. Wyjmujemy puszkę z przestudzonej wody (lub z wrzątku, pomagając sobie szczypcami do słoików) i odstawiamy do wystudzenia.

 

Masa kajmakowa

Masa kajmakowa

 

Składniki:

  • ½ l mleka 3,2%, mleka skondensowanego lub śmietanki kremówki
  • 150 g cukru
  • 50-125 g masła (w zależności od tłustości mleka lub śmietanki: 50 g dla śmietanki, 100 g dla mleka skondensowanego, 125 g dla mleka 3,2%)

Dodatki opcjonalne:

Kajmak waniliowy: ½ laski wanilii

Kajmak czekoladowy: 50 g gorzkiego kakao lub 80 g gorzkiej czekolady

Kajmak kawowy: 20 g zmielonej drobno kawy

Kajmak karmelowy: 5 łyżek karmelu

Wykonanie:


Krok 1. Mniejszy garnek ustawiamy w większym, wypełnionym gorącą wodą (kąpiel wodna). Można też przygotować kajmak na patelni ceramicznej lub teflonowej, o nieprzywierającej powłoce wysokiej jakości.

Krok 2. Mleko z cukrem i masłem gotujemy na sporym ogniu aż do zgęstnienia masy, często mieszając (masa nie może być lejąca, ale nie może też ulec krystalizacji ani się przypalić; najlepiej zrobić próbę jednej kropli na zimnym talerzu: powinna szybko zastygnąć i nie rozlać się). Zdejmujemy z ognia.

Krok 3. Do gorącej masy dodajemy opcjonalne dodatki, mieszamy i ucieramy drewnianą łyżką do uzyskania konsytencji gęstej śmietany.

Kajmak wykorzystujemy od razu, inaczej może mocno zgęstnieć i nie zechce się dobrze rozsmarować.

Jeśli mamy do przełożenia lub posmarowania kajmakiem dużo kawałków ciasta, najlepiej trzymać garnek z masą kajmakową w drugim, większym garnku, wypełnionym gorącą wodą.

Jaki deser z kajmakiem lubicie najbardziej?

Masa kajmakowa (Maka krówkowa)

Masa kajmakowa (Maka krówkowa)