Moja mama robi idealnie okrągłe knedle z truskawkami z ciasta na bazie mąki pszennej, jajek i gotowanych, ostudzonych, mielonych ziemniaków. Obtacza w nim świeże, całe truskawki, gotuje i polewa śmietanką oraz bułką tartą zezłoconą na stopionym maśle. „Uważajcie, żeby się nie pochlapać” – ostrzega nas nawet dziś, kiedy podaje knedle z truskawkami na obiad.

Zobacz też: Przepis na pyszne knedle ze śliwkami

Po przekrojeniu z każdego knedla wypływa (lub chlapie) sok truskawkowy, który szczególnie lubi umiejscowić się na naszych białych podkoszulkach i leżącym na stole, białym obrusie. Na szczęście dziś łatwo uprać takie plamy, a knedle truskawkowe naszej mamy, pomimo upływu lat, wciąż smakują tak samo dobrze jak kiedyś.

 

Knedle z truskawkami

Knedle z truskawkami

Knedle z truskawkami – przepis

Czas przygotowania: 45 minut

Składniki (dla 4 osób):

  • ½ kg sypkich ziemniaków (ugotowane, ostudzone)
  • 2 szklanki mąki (ostateczna ilość mąki zależy od sypkości ziemniaków)
  • 2 jajka
  • ok. 40 szt. truskawek średniej wielkości (umyte, osuszone, bez szypułek)
  • sól, cukier
Przydatne poradniki:

 

Wykonanie: 

Krok 1. Ziemniaki mielimy w maszynce do mięsa.

Krok 2. Ze zmielonych ziemniaków, mąki, jajek, szczypty soli i szczypty cukru zagniatamy miękkie, elastyczne, gładkie ciasto.

Krok 3. Rozwałkowujemy ciasto na grubość ok. 1/2 cm, w razie potrzeby podsypując niewielką ilością mąki.

Krok 4. Dużą szklanką wykrawamy z ciasta kółka.

Krok 5. Do każdego kółka wkładamy całą truskawkę, sklejamy ciasto na kształt pieroga, następnie kulamy w dłoniach kulkę. Można też nakładać ciasto na truskawki na kształt sakiewki, sklejać u góry i kulać.

Krok 6. Do osolonego, gotującego się wrzątku wrzucamy po kilka knedli i delikatnie mieszamy, żeby nie przywarły do dna i nie posklejały się.

Krok 7. Przykrywamy garnek i zagotowujemy całość, następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy knedle przez 2 minuty.

Krok 8. Odcedzamy knedle na durszlaku, polewamy śmietaną wymieszaną z cukrem pudrem i bułką tartą delikatnie zezłoconą na roztopionym maśle.

 

Knedle truskawkowe

Knedle truskawkowe