Kiedy uda mi się kupić na targu lub otrzymam w prezencie, prosto z babcinego pola, dobre, sypkie ziemniaki, bardzo lubię przygotować kluski śląskie lub kopytka. Są uniwersalne: można podać je zarówno jako bezmięsne danie główne jak i dodatek do mięsa.

Zobacz też: Inne pomysły na kopytka oraz sosy

W moim domu rodzinnym mama przygotowywała klasyczne kopytka, bez dodatku sera. Do ich zrobienia wystarczą ziemniaki, jajko, mąka pszenna i odrobina mąki ziemniaczanej oraz soli. Można wykorzystać do ich przygotowania ugotowane kartofle pozostałe z poprzedniego obiadu lub ugotować je w mundurkach, obrać ze skórki, zmielić jeszcze ciepłe i poczekać aż do całkowitego wystygnięcia.

Kopytka

Kopytka

 

Kopytka – przepis

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki (dla 4 osób):

  • 1 kg sypkich ziemniaków* (ugotowane w mundurkach)
  • ok. 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • sól

* Jeśli po ugotowaniu i obraniu ziemniaki są kleiste, należy po zmieleniu zostawić je w lodówce na ok. 24 godziny i poczekać aż obeschną. 

Wykonanie:


Krok 1. Ugotowane ziemniaki obieramy ze skórki i jeszcze ciepłe mielimy w maszynce. Następnie odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Krok 2. Do ziemniaków dodajemy 1 łyżeczkę soli, jajko i obydwie mąki i wyrabiamy szybko ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt klejące, można dosypać dodatkową mąkę – ważne, żeby nie było jej zbyt dużo.

Krok 3. Na omączonej stolnicy lub blacie formujemy wałek z ciasta, który delikatnie spłaszczamy i sprawdzamy czy nie będzie kleił się do stolnicy.

Krok 4. Z wałka ciasta wykrawamy drewnianą łopatką lub nożem kopytka.

Krok 5. Do osolonego, gotującego się wrzątku wrzucamy kopytka i delikatnie mieszamy, żeby nie przywarły do dna i nie posklejały się.

Krok 6. Przykrywamy garnek i zagotowujemy całość, następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy kopytka przez 2 minuty.

Krok 7. Odcedzamy kopytka na durszlaku lub za pomocą łyżki cedzakowej, polewamy ulubionym sosem i podajemy.

Niezjedzone kopytka można kolejnego dnia odsmażyć na oleju. 

Kopytka z cebulą

Kopytka z cebulą