Ekspres ciśnieniowy do parzenia kawy  to sprzęt przydatny w kuchni każdego kawosza oraz osób, które co prawda nie pijają na co dzień kawy, ale sięgają po nią od czasu do czasu, sporadycznie lub chcą serwować ją swoim gościom. Nie ma wątpliwości co do tego, że kawa z ekspresu smakuje lepiej niż typowa, pospolita kawa mielona parzona w filiżance, z fusami lub kawa rozpuszczalna. Decydując się na zakup ekspresu do kawy, mamy wyjątkowo szeroki wybór urządzeń w cenach wahających się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Te najtańsze umożliwiają parzenie kawy mielonej na filtrze lub z kapsułek, te najdroższe posiadają wbudowane młynki, dzięki czemu całe ziarna kawowe zostają świeżo zmielone tuż przed zaparzeniem.

Zobacz też: Więcej recenzji sprzętu AGD

Kilka miesięcy temu stałam się posiadaczką ekspresu ciśnieniowego do kawy Tchibo Cafissimo, który, jako osoba pijąca kawę sporadycznie, wykorzystuję głównie do przygotowywania kawy dla moich gości. Przygotowuje się w nim kawę z gotowych, hermetycznie zamkniętych kapsułek. Ten ekspres określiłabym jako wyjątkowo ładne, stylowe urządzenie z niższej półki cenowej.

Tchibo Cafissimo

Tchibo Cafissimo

Ekspres do kawy Tchibo Cafissimo

Cechy

- Dostępne kolory: fiolet (Aubergine), czerwień (Hot Red), srebrny (Noble Silver), czarny (Piano Black); dodatkowo, sezonowo, oferowane są inne kolory

- Pojemnik na wodę: 1,5 l (ok. 10 filiżanek)

- System ciśnieniowy parzenia kawy: 15 bar

- Wymiary: szerokość 20 cm, głębokość 29 cm, wysokość 38 cm

- Gwarancja: 40 miesięcy

Użytkowanie

Ekspres, po podłączeniu do źródła zasilania i włożeniu kapsułki z kawą i napełnieniu pojemnika na wodę jest gotowy do zaparzenia kawy po kilku minutach. Za pomocą jednego z 3 przycisków oznaczonych różnymi kolorami można przygotować wybraną kawę: cafe crema, americana lub espresso. Jeśli urządzenie nie było używane przez kilka dni, przed zaparzeniem kawy będzie konieczne odpowietrzenie ekspresu za pomocą pokrętła do regulacji wyrzutu pary – trzeba je odkręcić i podstawić pod spieniacz szklankę, do której zostanie zebrane ok. 200 ml gorącej wody.

Spienianie mleka można wykonać szybko i prosto, wciskając przycisk oznaczony symbolem pary i, po odczekaniu na odpowiednie ogrzanie wody, podstawiając pod spieniacz kubek z mlekiem i odkręcając pokrętło regulacji wyrzutu pary. Podczas spieniania należy poruszać kubkiem lub spieniaczem.

Pojemnik na wodę można napełnić, odłączając go w łatwy sposób od ekspresu. Jeśli podczas parzenia zabraknie w nim wody, urządzenie automatycznie wtrzyma proces parzenia kawy.

Przygotowując kawę w małej filiżance do espresso, można skorzystać z dodatkowej, wyższej podstawki, dzięki czemu kawa nie będzie się rozpryskiwać w trakcie parzenia.

Po zaparzeniu kawy należy usunąć kapsułkę z pojemnika i przemyć go gorącą wodą.

Tchibo Cafissimo - przyciski

Tchibo Cafissimo – przyciski

Kapsułki

Do ekspresu Tchibo Cafissimo pasują firmowe kapsułki z kawą marki Tchibo, dostępne w trzech różnych kolorach opakowań: czarne do espresso, niebieskie do klasycznej caffe americana i żółte do caffe crema. Są hermetycznie zamknięte, dzięki czemu zmielona kawa nie wietrzeje i po zaparzeniu ma intensywny aromat i smak.

Kapsułki Tchibo Cafissimo

Kapsułki Tchibo Cafissimo

Tchibo Cafissimo – opinia i rekomendacje

Jest to ekspres, który poleciłabym, w pierwszej kolejności, osobom takim jak ja – które kawę pijają sporadycznie i które potrzebują od czasu do czasu zaparzyć ją swoim gościom. Kapsułki są w takim przypadku rewelacyjnym rozwiązaniem: szczelnie zamknięte, zabezpieczają kawę przed wywietrzeniem i utratą świeżości oraz aromatu. Tchibo Cafissimo z pewnością nie jest odpowiedni dla wymagających smakoszy kawy, którzy powinni nabyć urządzenie droższe, bardziej zaawansowane technologicznie, najlepiej z możliwością mielenia kawy i o dużo wyższym ciśnieniu niezbędnym do spieniania. Ten ekspres trafi za to w gusta masowego, nieco mniej wymagającego odbiorcy: miłośnika kawy parzonej lub rozpuszczalnej, który chce spróbować czegoś nowego i przygotowywać kawę w nieco bardziej profesjonalny i elegancki sposób. I z pewnością będzie piękną ozdobą każdej kuchni, w której zagości.

Ekspres do kawy Tchibo Cafissimo

Ekspres do kawy Tchibo Cafissimo

Podsumowanie

Plusy:

- prostota obsługi za pomocą kilku łatwo oznakowanych przycisków (kolor podświetlenia przycisków odpowiada kolorowi kapsułek)

- możliwość przygotowania kilku rodzajów kawy: espresso, łagodnej spienionej i klasycznej

- możliwość zaprogramowania własnych objętości wody używanej przez ekspres do parzenia poszczególnych rodzajów kawy

- wskaźnik poziomu płynu w wyjmowanej miseczce odciekowej

- wskaźnik braku wody w pojemniku i automatyczna funkcja wstrzymania parzenia

- wskaźnik zakamienienia

- sygnały akustyczne (np. gotowości do zaparzania kawy lub zakończenia procesu parzenia)

- automatyczne wyłączanie po 7 minutach bezczynności (oszczędność energii)

- spieniacz do mleka

- bardzo ładne, stylowe wykończenie

- dostępny w wielu kolorach

- kompaktowa konstrukcja, nie zajmuje dużo miejsca na blacie

Minusy:

- wysoki koszt jednostkowy przygotowania kawy z kapsułek w porównaniu z kawą ziarnistą lub mieloną

- konieczność odpowietrzania ekspresu w przypadku kilkudniowych przestojów w działaniu

- małe ciśnienie: słabo spienione mleko i kawa caffe crema

Cena i dostępność

- Cena: ok. 379 zł

- Gdzie kupić: Tchibo.pl